Záhada nejstaršího masakru rozluštěna

Záhada nejstaršího masakru rozluštěna

Téma: záhady, zahraničí, zprávy, Chorvatsko, vraždy, historie, nálezy, věda, antropologie

Záhada nejstaršího masakru rozluštěna

Skrytá tajemství masového hrobu nedaleko Požegy v Chorvatsku

Nedávno publikovaný výzkum chorvatsko-amerického týmu vědců vyřešil mnoho záhad nejstarší masové vraždy, která se odehrála nedaleko Požegy. Je to vražda nejméně 41 lidí, mužů, žen a dětí, ke které došlo před asi 6 200 lety, neboli 2 000 let před výstavbou slavných egyptských pyramid v Gíze. Když bylo místo objeveno, první myšlenka na nálezce byla, že se jednalo o oběti z II. světová válka.


Nejstarší masová vražda objevená v jihovýchodní Evropě

Zajímavostí o lokalitě v Potočani, která byla objevena téměř náhodou, je mimo jiné to, že je v současné době nejstarším nalezeným masovým hrobem vraždy v Chorvatsku, i v jihovýchodní Evropě.

„V Chorvatsku máme důkaz o výskytu úmyslného násilí, které je ještě starší, než je násilí z Potočanů. Nedávno byl zveřejněn případ ze strany Smilčići u Zadaru, jedná se však o jednotlivé případy, zatímco toto je příkladem rozsáhlého úmyslného násilí. Potočani lze přirovnat k podobným případům z Německa a Rakouska, které jsou o něco starší a datují se k neolitickému období, tj. Ke kultuře pásové keramiky, kolem 5000. pr. Kr., A ve všech ohledech jsou totožné s lidmi z Potočanů – velké množství dětí a dospělých bylo úmyslně zabito pomocí různých nástrojů nebo zbraní, jejichž zbytky byly nedbalé hozeny do zákopů nebo jám, “vysvětluje náš partner.


 

Analýzy provedené na lidských pozůstatcích a několika živočišných fragmentech z hromadného hrobu v archeologickém nalezišti v lokalitě Potočani, které byly nalezeny v roce 2007, odhalily, ke které civilizaci zabití patřili, jak byli zabiti, do jaké komunity patřili, v jakém vztahu byli, jak žili, jak jedli, čím trpěli, a dokonce i ty nejpravděpodobnější motivy masakru.


 

Poprava, žádný konflikt

Jedna z věcí, které lze ze zbytků jasně vyčíst, je ta, že oběti nebyly zabity při nějaké šarvátce, ale při plánované popravě.

Především byly zbytky hozeny do jámy asi dva metry široké, asi metr dlouhé a asi metr hluboké. Kostry byly zanechány v hrobu ve všech možných polohách, což naznačuje, že byly do hrobu vhozeny, nikoliv položeny.

Druhy zranění na ostatcích naznačují konkrétní popravu. Na kostech obětí nebyly nalezeny žádné defenzivní frontální zranění, jako jsou ta, která jsou charakteristická pro konflikty.

Jeden z autorů studie, publikované v „International Journal of Osteoarchaeology“ , antropolog Mario Novak z Centra pro aplikovanou bioanthropologii Ústavu antropologie v Záhřebu, poukazuje na to, že alespoň jedna třetina obětí vykazuje známky násilné smrti zasažením zbraní.

„Všechna zaznamenaná zranění byla smrtelná a byla v oblasti hlavy. Vzhledem k tomu, že převážná většina zranění byla zaznamenána spíše z boku nebo na zádech a ne na předních částech těla, což by se dalo očekávat při osobním boji, předpokládáme, že oběti byly svázány, možná dokonce klečely nebo ležely na podlaze, a následně zabity úderem do hlavy a vrženy do jámy. Jedna rána obvykle stačila, ale některé mají dvě, tři nebo dokonce čtyři zranění. Oběti jsou většinou dospělí muži a ženy, nejstarší bylo kolem 50ti let. Mezi nimi však bylo i několik dětí – nejmladší oběti mohlo být tak pět let. Je to typická plánovaná poprava menší komunity – prehistorického masakru, “vysvětluje chorvatský antropolog.


 

Zavražděni byli příbuzní, pravděpodobně širší rodina

Podle vědců byly oběti s největší pravděpodobností členy menší venkovské komunity, se kterou bylo mnoho členů spřízněno.

“To naznačují předběžné údaje získané analýzou staré DNA, která byla provedena v laboratoři prof. Davida Reicha, což je jeden z předních světových odborníků na analýzu starověké DNA z Harvardské univerzity, “ měl říci pro Index.hr  Novak a dodal:

“Musím zmínit, že v současné době pracujeme na zveřejňování výsledků genetické analýzy těchto lidí ve spolupráci s prof. Reichem. První výsledky ukázaly, že většina byla příbuzná – otcové, děti, sestry, synovci atd. To také podporuje tezi, že se jedná o malou prehistorickou komunitu. Na světě je jen velmi málo takových nálezů, a tento je určitě jediný a nejstarší v Chorvatsku. “


 

Nejpravděpodobnější příčinou masakru je loupež

Novak zdůrazňuje, že přesné příčiny masakru nelze určit s jistotou, ale existují náznaky, že motivem zde byla pravděpodobně loupež.

„To rozhodně není zásah do části populace, která se odváděla do otroctví, protože mezi zabitými je spousta adolescentů a mladších žen. Ale na základě podobných nalezišť z Německa a Rakouska, o nichž se má za to, že k nim došlo v důsledku změny klimatu a nedostatku přírodních zdrojů, především potravin, v našem případě můžeme učinit podobné předpoklady. Konkrétně, pokud víme, že v případě lasinjske populace z Potočanu byl jejich nejdůležitějším přírodním zdrojem skot, můžeme předpokládat, že je někdo zabil, aby jej získal, “vysvětluje Novak.


 

Členové mezinárodního výzkumného týmu

Kromě odborníků z Centra aplikované bioanthropologie Institutu antropologie v Záhřebu se nedávno publikovaného výzkumu podíleli Ivor Janković a Mario Novak, za spolupráce s Jacqueline Balen z Archeologického muzea v Záhřebu a Hrvoje Potrebica z Filozofické fakulty na Záhřebské univerzitě.

Z amerických vědců se studie zúčastnili Sarah B. McClure i Douglas J. Kennett z University of California, Santa Barbara a Emily Zavodny z University of Florida.

 


zdroj výtažku: Index.hr

 

 

 

Facebookové Komentáře

Copyright © 2020–2023 anipiip.com | Designed by Webycrea