Jak si hlídat a upravit váhu

přejídání

8 tipů jak si hlídat váhu, když jste doma


I když izolace je nejlepším způsobem, jak se chránit před koronaviry, zůstat doma může vést k určitému nezdravému chování, včetně přejídání v důsledku stresu a nudy.


Ačkoli hledání něčeho dobrého během stresových období je normální reakce, neustálé přejídání může negativně ovlivnit vaše zdraví, dokonce i zvýšit úroveň stresu a úzkosti.

Je dobré, že existují triky, které vám mohou pomoci zabránit přejídání se při pobytu doma…


1. Důvody

Jedním z nejužitečnějších způsobů, jak zabránit přejídání, je pochopit, proč se to vůbec děje. Existuje mnoho potenciálních příčin, včetně stresu a nudy. Zkuste přijít na to, jestli jíte, protože máte hlad nebo zda k tomu máte jiný důvod.

Než začnete jíst, věnujte pozornost tomu, jak se cítíte. Pociťujete napjatost, osamělost, úzkost, nudíte se? Kontrola situace vám může pomoci pochopit, co vede k přejídání a zabránit tomu v budoucnosti. Boj proti přejídání samozřejmě není snadný, a pokud se u vás jedná o běžný jev, může to být také příznak poruchy příjmu potravy a v tomto případě je nejlepší vyhledat odbornou pomoc.

 

2. Odstraňte pokušení

Máte na stolku nebo jinde v dosahu misku bonbónů a jiných laskominek? To je jeden z důvodů, které mohou vést k přejídání. Lákavé jídlo, které je neustále na dohled, může mít za následek vyvolání pocitu hladu, i když hlad nemáme. Čokolády, sušenky a podobně, by určitě měly být mimo náš dohled, nejlépe uchovávány ve skříních.

Samozřejmě, není nic špatného na občasném ukojení našich chuťových pohárků. Nicméně, dopřáváme-li si je častěji, může to vést k poškození fyzického a duševního zdraví.

 

3. Držte se svého normálního stravovacího plánu

Neměňte svůj obvyklý jídelní rozvrh, protože jste doma. Pokud jste zvyklí na tři jídla denně, dodržujte tento režim. I když je velmi snadné se odchýlit od svých obvyklých stravovacích návyků, když je narušena i naše každodenní rutina, zkuste ji udržet co nejnormálnější.

Pokud hodujete jídlu přímo z hrnců, abyste nešpinili nádobí, je to špatně. Ztratíte totiž přehled o obsahu porce, což snadno vede k přejídání.

 

4. Neomezujte se

Jedním z nejdůležitějších dietních pravidel, která mají zabránit přejídání, není našemu tělu zabránit jíst. Náhlý, příliš omezený příjem potravy a konzumace příliš malého množství kalorií má často za následek přejídání vysokokalorickými potravinami, neboť si tělo chce vynahradit to, co jsme mu odpírali. Bránit se konzumaci určitých potravin během stresového období je obzvláště špatné. Takto omezující strava je nejen neúčinná pro dlouhodobé hubnutí, ale může také poškodit vaše zdraví a zvýšit úroveň stresu.

 

5. Probuďte v sobě kuchaře

Když jste doma, zkuste si co nejvíce vařit. Některé studie potvrzují, že  častější konzumace jídel vařených doma byla spojena s vyšším příjmem ovoce a zeleniny. Kromě toho bylo zjištěno, že lidé, kteří jedli domácí jídla více než pětkrát týdně, mají nižší pravděpodobnost nadváhy ve srovnání s těmi, kteří jedli domácí jídla jen třikrát týdně.

Vaření jídla, klidně i na několik dní předem, vám pomůže zabít čas, zlepší kvalitu vaší stravy a sníží riziko obezity. Také vás to donutí uvažovat, zda máte skutečně hlad, takový, že si musíte uvařit …

 

6. Nezapomeňte pít

Zůstat doma vám poskytne více času zaměřit se na zdravé návyky, včetně pití dostatečného množství tekutin.  Správná hydratace je důležitá pro celkové zdraví a může předcházet i přejídání. Navíc pozitivně ovlivňuje vaši pozornost, náladu a úroveň energie.

Sklenici vína nebo lahodný koktejl si můžete dopřát coby relaxaci, ale mějte na paměti, že alkohol zvyšuje chuť k jídlu a zvyšuje pravděpodobnost přejídání. Konzumace příliš velkého množství alkoholu navíc poškozuje zdraví a může vést k problémům se závislostí. Omezte se minimálně na jeden nápoj denně.

 

7. Pohybujte se

Čím více se zdržujeme doma, tím více trpí naše úroveň aktivity, což může vést k nudě nebo stresu. Chcete-li s tím bojovat, věnujte nějaký čas každodenním fyzickým činnostem. Zacvičte si doma, jděte na procházku, samozřejmě sami, bez seskupování a na místa, která nejsou přeplněna. Výzkum ukázal, že fyzická aktivita zlepšuje náladu a snižuje stres, což snižuje riziko přejídání v důsledku stresu.

 

8. Zabraňte nudě

Když najednou získáte spoustu volného času navíc, jakmile splníte všechny své závazky pro daný den, může se dostavit pocit nudy. Můžete tomu zabránit tak, že dobře využijete svůj volný čas. Věnujte se starým koníčkům, vyzkoušejte nové věci, ukliďte, kreslete si … Využijte svůj životní prostor.


 

 

Copyright © 2020–2023 anipiip.com | Designed by Webycrea & Comkli.com