České Vánoce a zvyklosti s historií
Vánoce má ráda drtivá většina z nás. Kolik toho víte o starých vánočních zvycích a původních verzích těch dnešních?
Vánoce se obecně považují za nejoblíbenější a nejvřelejší svátky, často přezdívané coby „svátky klidu a míru“. Některé středověké zvyky a tradice stále dodržujeme i u nás, ačkoliv jejich podoba se dnes od té původní lehce liší. Pojďme si jich pár připomenout …
Štědrá večeře
Štědrovečerní večeře přináší vskutku velkou podstatu těchto svátků. Přestože dnes ji chystáme coby sváteční pohoštění našich nejbližších, ve středověké historii tomu přikládali poněkud hlubší, méně sobecký význam. I ve středověku si lidé na Štědrý večer dopřávali výjimečné pochoutky, stejně jako my dnes. Ovšem, měli je připravené také pro náhodné kolemjdoucí či potřebné.
Peníze na stůl
V čase vánočního oběda se na stůl pokládaly peníze, které hospodář následně daroval chudým. Tuto zvyklost dnes známe spíše v jiném podání. Čas oběda se posunul na štědrovečerní večeři, kdy hlava rodiny obdaruje bankovkou každého zúčastněného a ten ji následně uchová po dobu večeře pod talíř. Má se totiž zato, že se nás tak v následujícím roce budou držet peníze a zlepší se naše finanční situace.
Období půstu a zlaté prasátko
Křesťanský půst, který se drží v předvečer Vánoc, byl nazýván „půst až do hvězdy“. Zjevně byl takto nazýván i proto, že se držel dokud se na nebi nerozzářila první hvězda. Dnes věříme, že budeme-li na Štědrý den držet půst až do večeře, uvidíme zlaté prasátko.
Ochrana
Starověkých tradic bylo rozhodně více. Některé z nich měly za úkol nás i ochránit před smrtí či ztrátami. Např. se nemělo sedět naproti vchodovým dveřím, což vás mělo ochránit před smrtí v dalším roce. Rovněž se věřilo, že aby nebyly zraněny duše zemřelých, které dle pověsti o svátcích v domě přebývají, neměli bychom na Štědrý den zametat. A pokud jste nechtěli zamezit snášení slepic, nesměla vstát hospodyně při štědrovečerní večeři od stolu …
Vánoce – svátky klidu a míru v Čehách
Vánoce v rodinném kruhu se začaly slavit v 17. století, kdežto svou dnešní podobu dostaly až v 19. století. Původní pohanské Vánoce však byly bujaré. K vánočním oslavám patřily masky, rituály a průvody. Teprve Křesťanství vneslo do svátků vánočních klid, mír a pohodu.
19.století nám přineslo i mnoho dodnes dodržovaných zvyků. Věděli jste, že teprve koncem tohoto období se začaly prodávat první skleněné ozdoby? Do té doby se stromeček zdobil sušeným ovocem, skořápkami či pečivem. Nebo že podle některých historických pramenů ozdobil v roce 1812 ředitel stavovského divadla po vzoru německých tradic první vánoční stromeček?
zdroje: Apetitonline.cz, Seznam.cz
Pokud se s námi můžete podělit o další zajímavosti, oceníme Vaše příspěvky v komentářích pod tímto článkem.