Záhřeb týden po zemětřesení

AniPiip

Záhřeb týden po zemětřesení

V Záhřebu bylo poškozeno více než 26 000 budov, z toho 1 900 nepoužitelných


Zemětřesení v Záhřebu-škody


Strhávaly se střechy i části kulturních památek. Jeden muž, pracovník stavební firmy, spadl ze střechy, kterou se po zemětřesení snažil opravit. Bohužel, při pádu zahynul.

Po silném zemětřesení v Záhřebu, které poškodilo více než 26 000 budov, přičemž 1 900 z nich již nikdy nebudou použitelné. Obyvatelům města, kteří z bezpečnostních důvodů nemají možnost vrátit se do svých domovů, bylo správou Záhřebu zajištěno dočasné ubytování ve studentském domě, dokud nebudou jejich domovy opraveny.

To platí jak pro obyvatele centra, tak pro majitele domů postižených nedělním zemětřesením, které jsou po předběžném screeningu označeny červenou nebo žlutou páskou (jako objekty nepoužitelné a dočasně nepoužitelné).

Záhřeb se otřásal v základech ještě několik dnů poté.


Poškozeno je téměř 10 000 rodinných domů

Podle Úřadu pro řízení krizových situací bylo z celkového počtu 26 197 poškozených budov, až 9 642 rodinných domů. Poškozené budovy byly po předběžném screeningu označeny červenou nebo žlutou páskou (jako objekty nepoužitelné a dočasně nepoužitelné).

Rovněž byly vyzvány poškozené, fyzické i právnické osoby, jejichž majetek byl poškozen zemětřesením, a nahlásily vzniklou škodu na majetku Městské komisi v Záhřebu za účelem posouzení škod způsobených přírodními katastrofami písemně, prostřednictvím předepsaného online formuláře na webu Záhřebu.

Všechny příslušné městské služby byly ještě včera na terénu a aktivní. Hasičský záchranný sbor Záhřeb doposud provedl 1 316 nouzových zásahů souvisejících s následky zemětřesení.  Na terénu je také všech sedm výškových vozidel JVP  Záhřebu a 17 přidružených výškových vozidel (Elicom, ZG Holding, HEP, Zrinjevac, Velebit promet, CIOS, HV), jakož i hasiči z měst Virovitica, Bjelovar, Slunj, Sisak, Varaždin, Karlovac…


Vzhledem k úplnému přetížení tísňových linek, z důvodu nedostatku příslušných informací a lepšího hodnocení škod, hasičský sbor v Záhřebu vyvinul aplikaci Zprávy o poškození vyžadující (naléhavý) zásah hasičů.

Protože zemětřesení poškodilo i více než 8 000 komínů, které ničí střechy, jejichž poničené kusy padají na silnice a chodníky, jsou vydána doporučení, aby občané zůstali doma, a pokud je odchod z domu nevyhnutelný, pak by se měli držet co možná nejdále od poničených.


Věž Záhřebské katedrály v ohrožení

zemětřesení-v-chorvatsku

Rozsah škody Záhřebské katedrály, jež byla zemětřesením poškozena, je stále neznámý. Na posouzení stavu stále pracuje řada statistiků a architektů, kteří se zároveň od roku 1990 věnují obnově katedrály. Podle některých neoficiálních informací není situace s jižní věží, ze které křížek spadl, ideální.

Počáteční pozorování ukázala posun o téměř pět centimetrů. Z tohoto důvodu odborníci varují, že místům kolem katedrály by se mělo vyhýbat. Vitráže byly také významně poškozené a nyní je třeba je odstranit, aby nedošlo k větším škodám. Bohužel, je dost pravděpodobné, že se tato věž bude muset z bezpečnostních důvodů strhnout. Konečného rozhodnutí bychom se měli dočkat v úterý.


Se zemětřesením se potýká již i Zadar a Dubrovník. Naštěstí, zatím se v těchto městech jednalo jen o slabé otřesy…


 

Komentáře

Next Post

Tyto běžné věci mohou vaši kočku zabít nebo otrávit

Máte a používáte doma tyto věci?  Vaši kočku mohou zabít nebo otrávit … Některé z […]
kočky - zdraví - otrava - nemoci