Silné zemětřesení v Záhřebu

AniPiip

Zprávy přímo z Chorvatska

Dnes v 6:30 hodin ráno, proběhlo v Záhřebu zemětřesení o síle 5,3 Richterovy stupnice. Epicentrum by se mělo nacházet 7 km severně od města v hloubce 10 km. Praskaly zdi budov , padaly police v bytech i střechy domů. Hasiči osvobozují uvězněné lidi. V některých městech byla přerušena i dodávka elektřiny a vody. Krátce poté se zemětřesení opakovalo ještě dvakrát. Upadl i vrh katedrály…

Otřesy byly cítit i v sousedním Slovinsku, škody jsou obrovské.  Porodnické oddělení bylo přemístěno.

Lidé vyšli do ulic a drží se pokynů hasičů. Od 8:30 probíhalo i mimořádné státní zasedání, na němž byly občanům města sděleny pokyny. Premiér A.Plenković také zveřejnil, že 15leté dítě, které se uvádělo coby oběť této události,  lékaři opět přivedli k životu. Je však v kritickém stavu.Zemětřesení nadále pokračuje. Byla poničena i vládní budova chorvatského senátu, nemocnice, bazilika Srca Isusova … a jiné budovy. Několik lidí je těžce zraněno.


AKTUÁLNĚ K TÉMATU:

23/03/2020

 • 18:00 Bohužel, v odpoledních hodinách těžce zraněná 15letá dívka podlehla zranění.
 • 11:30 Záhřeb zažil NOVÉ silné zemětřesení o síle 3,3 stupňů. Epicentrum zemětřesení bylo hluboké deset kilometrů, 4 km severně od Záhřebu a 8 km jihozápadně od Kašiny. Trvalo několik sekund.
 • 10:12 Celkový počet raněných je 27, z toho 18 těžce a 12 stále hospitalizováno.
 • 10:05 Na dopolední tiskové konferenci D.Božinović promluvil o velkých škodách, které nebyly zatím vyčísleny. Poškozené jsou však i mnohé objekty kulturní hodnoty. Město zprovoznilo celkem 100 telefonních linek, aby poskytlo obyvatelům Záhřebu potřebné informace a zajistilo náležitou péči. Do dnešní 3. hodiny ráno bylo zaznamenáno celkem 37 otřesů. Situace se ale i nadále sleduje. Pomoc Záhřebu nabízí i jiné státy.
 • 08:34 Celkem je zraněno 27 lidí, z toho 17 těžce. Těžce zraněná 15letá dívka je stále v kritickém stavu a šance na jeho zlepšení jsou nízké.

 


22/03/2020

 • 18:12 Zatímco se Záhřeb otřásal v základech, na kliniku Petrova dorazily 4 ženy s porodními kontrakcemi. Po otřesech budovy byly na okamžik budoucí maminky přemístěny i do aut, Lékaři pak řešili 4 porody v “improvizovaných” porodních sálech. Všichni jsou v pořádku.
 • 17:50 Na terénu je přes 150 statiků … zjišťuje se stav budov, sčítají se škody … Pomoci přichází stále více dobrovolníků …
 • 16:51 V Záhřebu dnes došlo celkem k 31 otřesům (od 6:30 do 16:50 hodin). Celou situaci komplikuje zesilující vítr a předpověď deštivého a chladného počasí.
 • 16:22 Záhřeb se znovu otřásá. Záhřebčané se vydali na Kvarner a ke svým příbuzným … Policie je eviduje. I přes otřesné zážitky, každý z nich musí nastoupit 14denní karanténu.
 • 14:09 Město Záhřeb zprovoznilo speciální bezplatnou telefonní linku, na kterou se mohou hlásit občané postižené oblasti, aby jim mohla být poskytnuta adekvátní pomoc.
 • 13:09 Správa pro řešení krizových situací začne od 13. hodiny vydávat obědy zdarma pro všechny, kteří se nemohou dostat do poškozených domovů.
 • 13:03 Fanoušci Dynama Záhřeb “Blue Boys” se zorganizovali, a více jak 1 000 z nich dobrovolně přispěchalo na pomoc Záhřebu. Přestěhovali porodnické oddělení, inkubátory,.. Ujímají se jakékoliv pomoci obyvatelům postižené oblasti. Dobrovolníků stále přibývá.

 

Komentáře

Next Post

Filmy a Seriály | Pták na drátě

Pták na drátě – zábavná ptákovina na obrazovce akční komedie s Melem Gibsonem a Goldie […]
Pták na drátě - filmy