Koronavirus a jiné viry – Myjete auto?

AniPiip

Mytí rukou není vše

S protiepidemiologickými opatřeními několikrát denně slýcháme, že si máme mýt ruce a zvýšit celkové hygienické návyky. Mnozí z nás ale jezdíme autem, na které se jako na určité riziko zapomíná… Jedete na nákup, v obchodě vezmete nákupní vozík, saháte na zboží, na peníze … a poté si musíte otevřít auto, zmáčknete různá tlačítka, rozsvítíte světla, dáte ruce na volant. Možná se dokonce o auto dělíte i s jinými členy rodiny.

Klimatizace

Zvláštní pozornost by měla být věnována zejména klimatizaci. Nepoužívejte recirkulaci vzduchu, protože v tomto režimu klimatizace systém vytáhne všechny částice a dokonce i viry zevnitř a vrátí je přes ventilaci přímo k vám. Rovněž by bylo vhodné každý rok vyměnit vzduchový filtr.

Jak správně očistit auto

Pokud chcete být co nejobezřetnější, pak byste rozhodně měli věnovat pozornost i svému automobilu. Začátkem čištění by mělo být odstranění veškerého odpadu (zejména použitého papíru a mokrých ubrousků) a jiných zbytečných věcí. Tím se zmenší oblast, ve které mohou být viry potenciálně obsaženy.

Při čištění interiéru nepoužívejte speciální dezinfekční prostředky. Často jsou příliš agresivní na materiály v autě a mohou být vážně poškozeny. Postačí běžné výrobky pro domácnost, jako třeba tekuté mýdlo, neboť i ono účinně odstraňuje a ničí viry. Pokud používáte jiné výrobky pro domácnost, ujistěte se, že nemohou poškodit palubní desku, lak a ostatní povrchy v autě. Viry by měly ničit také klasické čističe interiérů.

Důkladně otřete všechny povrchy automobilu (včetně sedadel, pokud jsou kožená) mýdlem nebo jinými prostředky a poté otřete veškerou plochu suchým hadříkem.

Uvnitř věnujte zvláštní pozornost částem, kterých se často dotýkáte, jako je volant, řadicí páka, prostory za volantem, ruční brzda, tlačítka a dotyková obrazovka. Ostatní součásti, kterých se nedotknete, nemusí být tak důkladně ošetřeny, ale je lepší je též očistit. Rukojeť dveří vozidla, víčko palivové nádrže a další vnější části automobilu, kterých se často dotýkáte, by se také měly důkladně očistit. Po dokončení čištění vašeho automobilu se doporučuje použité hadříky vyhodit, popřípadě je vyprat v pračce, minimálně na 60°C. Samozřejmě nezapomeňte si také důkladně umýt ruce.


výtažek a překlad článku 24Sata.hr

Komentáře

Next Post

Online Kvíz zdarma - Sport - Otázky z fotbalu

Online kvízy zdarma, sport – fotbal, zábava a volný čas. Jak dobře se orientujete ve […]
Sport - svět- fotbal