Silně znečištěný Záhřeb dusí lidi

AniPiip
Zobrazeno: 361

Zagreb-Záhřeb

Lidé v Záhřebu se dusí v mlze a zápachu

O znečištěném Záhřebu psalo i BBC. V pátek bylo město dokonce vyhlášeno městem s nejznečištěnějším ovzduším.

Krunoslav Capak, ředitel chorvatského institutu pro veřejné zdraví, konstatoval silně znečištěné ovzduší v hlavním městě Chorvatska.

Situace týkající se znečištěného ovzduší, které momentálně Záhřeb čelí od v pátku, je dnes mnohem lepší, ale outdoorové aktivity se stále nedoporučují, informoval v sobotu i na tiskové konferenci.


“Včerejší situace byla kritická, dnes je mnohem lepší, ale přesto nikomu nedoporučuji venkovní aktivity, dokud nebudou tyto vzdušné částice elektrickými výboji odneseny dále na západ.”


Záhřeb-ChorvatskoDrobné částice, které vstupují do plic

Jedná se o znečištění ovzduší částicemi. Protože jsou částice malé, mohou se vznášet ve vzduchu po dlouhou dobu a proudy vzduchu je vedou do vzdálených oblastí. Znečištění tak přišlo do Chorvatska a sousedních zemí a šíří se dále na západ. Jsou to malé částice, které mohou proniknout do krku a způsobit dýchací potíže.

Dle Capaka nemá znečištění nic společného s posledními událostmi. Jedná se spíše o přeshraniční znečištění, které se do Chorvatska dostalo vlivem nepříznivého počasí v posledních dnech.


Co je nebezpečnější, dýchání v Záhřebu nebo kouření?

Jedna z největších studií o dopadu znečištěného vzduchu na lidský organismus byla publikovaná v renomovaném časopise JAMA v USA  vědci z University of Washington, Columbia University a University of Buffalo. Analyzovala účinky znečištěného vzduchu – ozonu O3, oxidů NOx, PM2,5 a sazí – na příčinu více než 7000 lidí v letech 2000 až 2018. Studie sledovala obyvatele šesti měst – Winston-Salem, Severní Karolína, St. , Paula v Minnesotě, New York; Baltimore; Chicago a Los Angeles.

Po celou dobu studie bylo provedeno 15 000 CT skenů a výsledky ukázaly, že dlouhodobé vystavení znečištění ovzduší, zejména ozonu a NOx, způsobuje zvyšující se frekvenci emfyzému.

Emfyzém

je život ohrožující stav, který zahrnuje poškození alveol – malé pytle vzduchu v plicích. U pacientů vnitřní stěny alveol oslabují a praskají, což zhoršuje schopnost těla dodávat kyslík do krevního řečiště. Způsobuje dušnost a může být předchůdcem mnohem závažnějších stavů, včetně zhroucení plic a srdečních problémů. Tradičně je spojován s těžkými kuřáky nebo lidmi běžně vystavenými chemickým výparům.Zdroj: INDEXHR, N1

  •  
  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Facebook Komentáře


https://comkli.com/
Next Post

Irský chléb - Upečte si chléb bez droždí

Recept na rychlé pečení – chléb bez droždí a kynutí Vzhledem k tomu, že ne […]
jak-upect-chleb-bez-drozdi