Epidemiolog K. Capak o koronaviru Covid-19

AniPiip
Zobrazeno: 370

Odpovědi na téma Koronavirus Covid-19

Ředitel Institutu veřejného zdraví a epidemiolog K.Capak dnes odpovídal na otázky N1.

Epidemiolog - koronavirus - covid-19 v Chorvatsku


Systém zdravotní péče

V současné době je infikováno 44 lékařů, 10 stomatologů a asi 30 zdravotních sester. Téměř tisíc z nich je v izolaci. Nelze říci, že náš systém zdravotní péče není zasažen, je zasažen, ale dělá se vše pro zastavení šíření infekce v tomto sektoru.

Testování všech, dle epidemiologa, nedává smysl. Ale každý uzdravený či bez příznaků, jenž se vrací třeba i do práce, je testován.

„Pokud nemají příznaky, pak se virus obtížněji šíří. Je obtížné stanovit diagnózu na základě symptomů.”


Jak rozeznat chřipku od Covid-19?

Skutečná chřipka, která je vlastně také koronavirus, začíná bez respiračních symptomů, ty se projevují až později. U koronaviru Covid-19 je to naopak, zde se projeví nejprve dýchací symptomy.


Mělo by význam umístit koberce namočené v dezinfekčním prostředku před obchody a na trhy, aby se virus nerozšiřoval? A co potraviny?

Dezinfekční prostředky jsou výkonnou zbraní. Antiseptika a dezinfekční prostředky nám pomohly bojovat s mnoha nemocemi. Postřik všeho však vede k situaci ničení i nám prospěšných bakterií a ničení životního prostředí. Potenciálně vytváříme superbakteriální látky odolné vůči dezinfekčním prostředkům. Buďte tedy s dezinfekcí a antiseptiky opatrní. Potraviny z obchodu pravděpodobně vyskládal do regálu někdo, kdo měl rukavice. Co není tepelně ošetřeno, jako třeba ovoce, zelenina … to se většinou zbavuje kůry nebo horního povrchu a určitě by se mělo umýt. Kdežto, co je tepelně ošetřeno, nemůže být pro nás v této otázce nakažlivé, virus se ničí při teplotě nad 70 stupňů. Poté, co se dotknete něčeho, čeho se dotknete, byste si měli důkladně umýt ruce. Je to mnohem lepší a má to větší účinek, než dezinfikovat nákupní vozíky.


K.Capak přiznal, že očekává celkové zlepšení situace v Chorvatsku. Zvažuje se i liberalizace protiepidemiologických a sociálních opatření během Velikonoc. Dle Capaka, pandemie v RH potrvá do šestého měsíce. Zdůraznil ale, že se jedná skutečně jen o jeho osobní předpoklad.

Vyjádřil také jisté osobní obavy a pochybnosti o slabých opatřeních Švédska.Statistiky chřipkového onemocnění v Chorvatsku

Jak se K.Capak vyjádřil, letos bylo v Chorvatsku nakažených chřipkou přibližně 59 000 osob. Bohužel, 25 jich na infekční onemocnění zemřelo, přičemž jen jedna z nich byla proti chřipce očkována. I tak je to ale o 1/4 méně, než loni. Ročně narůstá počet očkovaných o 50 – 100 tisíc lidí.


 

 

  •  
  • 8
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Facebook Komentáře


https://comkli.com/
Next Post

Microsoft | Lidský mozek pro těžbu kryptoměny

Společnost Microsoft má patentovanou technologii, která využívá lidský mozek k těžbě kryptoměny ~ volný překlad […]
kryptoměna - Microsoft