Chorvatsko dnes vstupuje do první fáze

AniPiip
Zobrazeno: 308

Téma: epidemie, pandemie, koronavirus, covid 19, Chorvatsko, zahraničí

koronavirus chorvatsko - covid19

Chorvatsko dnes vstupuje do první fáze uvolňování protiepidemiologických a sociálních opatření

V Chorvatsku vzrostl počet evidovaných infikovaných na 2030, zemřelých 55 a vyléčených 1 103 osob, jak zveřejňují statistiky z včerejšího dne ( 26.04.2020 ). Průměrný věk pacientů je 51,26 let, procento žen na celkovém počtu pacientů 53,7 %. Mezi nemocnými je i 46 dětí do 10 let a 65 dětí ve věku od 10 do 20 let.

Úřady proto požadují opatrnost a varují, že situace ještě zdaleka nebyla normalizována na úroveň předepidemického životního stylu.


První fáze uvolňovacích opatření

První fáze uvolnění opatření umožní práci všech podnikatelských subjektů zabývajících se obchodem, s výjimkou subjektů působících v nákupních centrech.

Je také možné pokračovat v práci všech podnikatelských subjektů zapojených do servisních činností, při respektování míry fyzické vzdálenosti (tesař, krejčí, výroba klíčů, pobočka cestovních kanceláří, fotoateliér …), s výjimkou těch, u kterých je vyžadován blízký kontakt s klienty.

Otevřeny jsou knihovny, muzea, galerie, starožitnosti a knihkupectví.

Zavádí se opětovný provoz pro veřejné městské a příměstské dopravní linky a vysokorychlostní linky na ostrovy, které nejsou spojeny trajektem.

Jsou umožněny tréninky pro sportovce I. a II. kategorie v jednotlivých sportovních a seniorských sportovních týmech soutěžících na nejvyšší úrovni soutěže.

U prioritních skupin studentů je možné absolvovat státní odbornou zkoušku.


 

Obchody a otevírací doba

Obchody, jenž nejsou součástí nákupního centra, mohou otevřít s dvousměnnou pracovní dobou, od pondělí do soboty, a za podmínek dodržování hygienických podmínek a hodinovou přestávkou za účelem dezinfekce prostor.

Takové obchody a prodejny, které budou mít pracovní dobu delší než deset hodin, budou muset mít dvě hodiny přestávku za účelem dezinfekce prostor. Kromě obchodům s potravinami, pekárnám a benzínovým pumpám nebude povolen nedělní provoz.

Doporučení uvádějí, že za účelem snížení fyzického kontaktu je nutné omezit i počet zákazníků, kteří pobývají současně v obchodě, na 15 zákazníků na 100 metrů čtverečních čisté plochy.

Existují také specifická pravidla pro textilní obchody, která doporučují prodej bez vyzkoušení oblečení. Pokud je však nutné daný oděv vyzkoušet, musí být nezakoupené zboží skladováno na tomu určeném místě, a to po dobu pěti dnů, než se znovu zařadí do prodeje. Stejně tak tomu je i u vrácení zboží.

Doporučuje se omezit počet košů a vozíků tak, aby počet košíků nebo vozíků odpovídal největšímu možnému počtu zákazníků, kteří mohou být v obchodě současně.

Při vstupu do obchodu by měl být k dispozici dávkovač s dezinfekčním prostředkem na ruce a mělo by být jasně uvedeno oznámení o povinnosti dezinfikovat si ruce. Oznámení by také mělo jasně uvádět povinnost dodržování sociální vzdálenosti nejméně dva metry jak mezi zákazníky, tak i mezi zákazníky a zaměstnanci, přičemž tělesná teplota zaměstnanců se bude měřit každý den. Používané a vystavené plochy by se měly dezinfikovat téměř neustále.

Na trzích bude od nynějška možné prodávat také čerstvá konzumní vejce, med a květiny,…


Veřejná doprava

Doporučení pro přepravu cestujících tramvají a autobusy během pandemie coronavirus pro ochranu řidičů a cestujících zahrnují hygienu sedadla řidiče, nošení ochranné masky, dodržování nařízení o fyzické vzdálenosti a větrání prostor.

Hygiena kabiny řidiče a jeho pracovního prostředí bude hygienicky udržována každodenním čištěním povrchů několika prostředky povrchového dezinfekčního prostředku.

Dezinfekční prostředek musí být k dispozici také cestujícím při vstupu do autobusu a tramvaje, kdy je nutná dezinfekce rukou a nohou.

Počet a uspořádání cestujících v tramvaji by mělo být takové, aby umožňovalo dodržet předepsanou vzdálenost mezi nimi. Doporučuje se omezit počet cestujících v tramvaji na počet sedadel. V autobusech je již počet a uspořádání cestujících na sedadlech takové, že umožňuje dodržování předepsané vzdálenosti mezi cestujícími. Měli by sedět tak, aby seděli střídavě na levém a pravém sedadle.

Vyžaduje se pravidelné čištění a větrání interiéru vozidla před a po jízdě. Při čištění vnitřních prostor autobusů a tramvají je třeba věnovat zvláštní pozornost opěrkám hlavy a ramen cestujících, zábradlí… Při zastavení na zastávkách je nutné pravidelně ventilovat prostor pro cestující. Během jízdy může být vnitřek autobusu odvětráván, ale v tramvajích a autobusech je důležité vyhnout se použití klimatizace a topení. Doporučuje se otevírat okna za jízdy, počasí a teploty. Jízdenky by cestující měli platit bezkontaktními kartami nebo zakoupením online.

Podobně je tomu i v lodní a železniční dopravě.


 

Doporučuje se vzdálenost dvou metrů

Pro maximální ochranu všech je nezbytné zajistit ústní a nosní ochranné masky a fyzickou distanci na 2 metry pro všechny zaměstnance i klienty / zákazníky. Pokud mezi nimi není možné zajistit vzdálenost nejméně dva metry, je třeba v místě komunikace nainstalovat ochrannou bariéru a zavést či umožnit bezkontaktní platbu kreditními kartami.

Doporučuje se také poskytnout dostupné ruční dezinfekční prostředky a viditelná upozornění, a průběžně dezinfikovat často se dotýkané povrchy, jakož i zajistit, aby bylo monitorováno zdraví zaměstnanců.
Personál by si měl před nástupem do zaměstnání změřit teplotu, která by neměla překročit 37,2 ° C. Pokud se cítí nemocně, měl by to nahlásit svým nadřízeným a nepracovat.Zvláštní a přísné hygienické podmínky provozu se vztahují především na tréninky sportovců a absolventy odborných zkoušek.

 

> Plánovaná uvolnění opatření ve 3 fázích <


 

 

  •  
  • 19
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Facebook Komentáře


https://comkli.com/
Next Post

Jak působí 30 dnů bez aktivity na naše tělo

Téma: zdraví, péče o tělo, chronické onemocnění, psychika, pohyb, cvičení     Pouhých 30 dnů […]
zdraví - péče o tělo